Skutečné příběhy 20. století ožívají v Institutech Paměti národa.

Naturinka je hrdým Partnerem Institutu Paměti národa.

Návrat k podstatě, řemeslu a hodnotám

Narodila jsem se v srpnu roku 1974 v Praze.

Vyrůstala jsem v Dejvicích a Podolí, ale zásadní okamžiky dětství jsem prožívala na chatě v Nespekách se svými prarodiči.

Moje babička Soňa (nar. 1928), roz. Čermáková, dcera Brigádního Generála Jana Čermáka na mě měla velký vliv.

Pracovala v rostlinném výzkumu v Ústavu experimentální botaniky AV ČR ve Vokovicích, vyráběla doma různé masti, tinktury, … vše z bylin, které buď pěstovala nebo divoce sbírala, a to právě v Posázaví. Byla též velmi vášnivou pěstitelkou ovoce a zeleniny a zásobovala celou rodinu svými produkty.

Samozřejmostí byla i výroba mýdla.

Zdrojem tuků pro výrobu byl nedaleký statek a použité tuky z RaJ, které zahřívala, filtrovala … mýdla klasicky vařila, až se dveře zavíraly s komentářem „Babi zase dělá mejdlo".

Hodně se u nás probírala politika, válečné období a babi s hrdostí vyprávěla o svém tátovi.

Jednoho letního večera jsme takhle seděly u stolu a babička se rozpovídala: „… bylo jasný, že bude válka, mně bylo deset let a mýmu bráchovi pět (Jan Čermák), táta si mě takhle postavil a říkal: „Já Ti dávám na starosti tvýho bratra a chovej se tak, jak se chová dcera československého generála", to si pamatuju, jako by to bylo dneska. "

Babička byla tak trochu generálem vždy, a to jí i zůstalo. Šla příkladem nám všem, nesehnula se a tvrdě pracovala. Předávala nám vše zásadní, ctila řemeslo a nezabývala se zbytečnostmi.

Jejím bohem byla příroda.

Hodně četla, kouřila BéTéčka a pila zásadně černý čaj. Milovala svou rodinu a přirozeně předávala vše, co jí bylo vlastní.

A tak vznikla Naturinka, mým narozením.

Tradiční rodinná mýdlárna, která vyrábí své produkty ručně a ekologicky.

Myjte se krásně,

hrdá vnučka a máma pěti dětí

Moje babička Soňa Čermáková/Znojemská a její tatínek Brigádní Generál Jan Čermák

back to top